Nutristar     

KONTAKT :

ADITIVA SK, s.r.o.

Bjornsonova 739/17

03101 Liptovský Mikuláš

IČO : 36432016

IČ DPH : SK2022025984

tel : 00421445523318

mobil : 00421915826141

mail : vanko@aditivask.sk

NAVŠTÍVTE TIEŽ:

Nutristar - Zdravie


Pri nákupe nad 80 Eur (bez DPH ) poštovné a balné ZDARMA ( mimo akciového tovaru )

Pri nákupe nad 250 EUR (bez DPH ) 8 % zľava (mimo akciového tovaru)


sme na:

Tovar.sk - porovnanie cien

Naj Shopy

Proteíny

WebShopy - Katalog internetovych obchodov

Internetový obchod, e-shop? Jahoda - najlepšie obchody Slovenska


ČLÁNKY » Hydrolyzovaný kolagén

Hydrolyzovaný kolagén

Čo je to kolagén

Kolagén je bielkovina živočíšneho pôvodu, ktorá je súčasťou živých organizmov, vyskytuje sa vo väzivových tkanivách (koža, šľachy, väzy, kĺby, vlasy) a v kostiach. Kostný kolagén sa tiež nazýva oseín. Všade tam, kde sa kolagén v živočíšnych organizmoch vyskytuje, je stavebnou hmotou, tvorí jednak pevné a pružné vlákna, potom sa jedná o tzv. kolagén I. typu. Ostatný kolagén, ktorý tvorí výplň medzi pevnými kolagenovými vláknami, vytvára mäkkú mazovitú štruktúru, tzv. kĺbny maz, se nazýva kolagénom II. typu. Spoločne s kolagénom II. typu sa v mäkkých väzivových tkanivách vyskytuje tiež chondroitin a glukosamin.

Prečo hydrolyzovaný kolagén

Kolagén v natívnej (prirodzenej) forme je tiež známy ako želatína. V prípade želatíny sa jedná o čiastočne denaturovanú živočíšnu bielkovinu, ktorej dĺžka molekulových reťazcov je väčšia než 100.000 daltonov. Vďaka tomu poskytuje želatína svoju základnú vlastnosť a tou je schopnosť tvoriť za určitých podmienok gél. Z bežného života potom poznáme želatínu v podobe aspikov, želatínových cukríkov, prípadne želatínových kapslí a v celom rade ďalších potravinárskych výrobkov.

Pre zdravotné účely, pre použitie do zvláštnej výživy a pre výživové doplnky nemožno kolagén, resp. želatínu vo svojej natívnej forme použiť. Jednak preto, že pre výrobu a i pre vlastnú konzumáciu je nežiadúca tvorba gélu. Hlavne však preto, že natívna forma - želatína je pre človeka takmer nestráviteľná. Človek nemá dostatočne nízku kyslosť v žalúdku, aby dokázal želatínu naštiepiť a potom ďalej využiť pre svoju výživu.

Aby bolo možné kolagén použiť a aby bolo dosiahnuté čo možno najvyššej využiteľnosti, prechádza procesom tzv. hydrolýzy, ktorá má za cieľ čo možno najviac skrátiť molekulové reťazce, čím sa odbúra želírujúca schopnosť a zvýši sa stráviteľnosť, teda i využiteľnosť kolagénu v ľudskej výžive. Hydrolýza sa spravidla robí tak, že do kolagénového roztoku sú pridané enzýmy (proteázy), ktoré štiepia bielkoviny. Po skončení enzymatického štiepiaceho procesu sa tento termicky zastaví, kolagén sa teplovodne doextrahuje a sprejovo usuší, čím získa svoju pomerne dobrú rozpustnosť v studenej vode.

Jediným určitým negatívnym prejavom hydrolýzy, teda skrátenia molekulových reťazcov je to, že čím kratšie reťazce sú, tým je chuť kolagénu slanšia a horkejšia. Naopak pre efektivitu znamenajú čo najkratšie molekulové reťazce vyššiu stráviteľnosť, teda využiteľnosť pre človeka.

Hydrolyzované kolagény, ktoré naša firma používa pri výrobe, majú dĺžku molekulových reťazcov okolo len 2.000 daltonov.

Použitie a dávkovanie

Hydrolyzovaný kolagén sa v športovej a zdravej výžive používa predovšetkým pri prevencii a liečbe pohybových problémov, hlavne sa jedná o artrózy a osteoporózy.

K liečbe a prevencii artrózových stavov sa často používa samotný hydrolyzovaný kolagén. Možno ho pridávať do bežných pokrmov, napr. omáčok, polievok, jogurtov alebo všetkých druhov nealkoholických nápojov. Vždy je treba mať na pamäti, že je účelné dodávať telu kolagén v priebehu dňa, resp. rozložiť dennú dávku aspoň na tri diely. Odporúčaná denná dávka je 10 g. Kolagén možno prijať prakticky neobmedzene po akúkoľvek dobu, jedná se o celkom prírodnú a pre ľudskú výživu prirodzenú látku. Len u osôb s poškodením ľadvín je lepšie užívanie konzultovať s lekárom, lebo v tomto prípade väčšina pacientov musí redukovať denný príjem bielkovín.

Pri liečbe osteoporózy (rednutí kostí) hrá hydrolyzovaný kolagén tiež svoju veľmi dôležitú úlohu. Podľa doterajších zistení je pre naviazanie vápnika a kolagénu v kostiach nutná ich kombinácia alebo použitie podporných látok pre viazanie vápnika zo stravy v kostiach. V prípade osteoporózy je teda treba k hydrolyzovanému kolagénu užívať tiež vhodnú formu vápnika. Aj keď sa na trhu vyskytuje celý rad preparátov, ktoré vápnik obsahujú, odporúčame vyhľadať takú formu, ktorá je prírodná a pre človeka skutočne využiteľná. Ako najjednoduchšie riešenie pre Vás ponúkame dva už hotové výrobky, ktoré v sebe spájajú vhodnú formu kolagénu a vápnika. Prvým je výrobok GELACALCIUM , kde je kolagén kombinovaný s fosforečnanom vápenatým, ktorý je získavaný priamo z bravčových kostí a je teda v tej najprirodzenejšej a najvyužiteľnejšej forme. Druhou alternatívou je výrobok ŽELATÍNA PLUS, ktorý sám o sebe priamy zdroj vápnika neobsahuje. Kolagén je však doplnený o prášok zo sušených hrušiek, ktorý má tu vlastnosť, že dokáže naviazať v kostiach vápnik, ktorý človek prijíma bežnou stravou. Toto je dôležitý moment pre tých z nás, u ktorých je nežiaduci príjem ďalšieho vápnika (napr. pri problémoch s ľadvinovými kameňmi).

Charakteristické vlastnosti nami dodávaného kolagénu:

  • 100%-ný bravčový proteín
  • vysledovateľné suroviny
  • vysoký obsah bielkovín  (N x 6.25  100%)
  • úplné rozpustenie, rýchle rozptýlenie vo vode, nápojoch a pokrmoch
  • vytvára roztoky s nízkou penivosťou a nízkou viskozitou
  • nevykazuje žiadnu enzymatickú činnosť.

Legislatívne fakty

Výrobok neobsahuje alergénne látky.

Výrobok neobsahuje a ani nebol získaný z geneticky modifikovaných organizmov.

Výrobok je z hľadiska Zákona o potravinách základnou potravinou, nejedná sa o látku prídavnú, má teda rovnaké postavenie ako bežné základné potraviny (múka, cukor, mäso).

Obsah aminokyselín v g v 100 g hydrolyzovaného kolagénu

Asparagin

5,7

Tyrosin

0,4

Glycin

22,6

Serin

3,1

Alanin

9,0

Threonin

1,8

Valin

2,4

Histidin

0,6

Methionin

0,8

Lysin

4,0

Arginin

7,6

Glutamin

10,3

Leucin

2,9

Hydroxyprolin

11,0

Isoleucin

1,3

Phenylalanin

2,3

Prolin

13,1

Tryptophan

0,6

Copyright © NUTRISTAR s.r.o., Starochuchelská 29/6, Praha 5


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV