Nutristar     

KONTAKT :

ADITIVA SK, s.r.o.

Bjornsonova 739/17

03101 Liptovský Mikuláš

IČO : 36432016

IČ DPH : SK2022025984

tel : 00421445523318

mobil : 00421915826141

mail : vanko@aditivask.sk

NAVŠTÍVTE TIEŽ:

Nutristar - Zdravie


Pri nákupe nad 80 Eur (bez DPH ) poštovné a balné ZDARMA ( mimo akciového tovaru )

Pri nákupe nad 250 EUR (bez DPH ) 8 % zľava (mimo akciového tovaru)


sme na:

Tovar.sk - porovnanie cien

Naj Shopy

Proteíny

WebShopy - Katalog internetovych obchodov

Internetový obchod, e-shop? Jahoda - najlepšie obchody Slovenska


ČLÁNKY » Redukčné diéty
Redukčné diéty

Veľká väčšina z nás sa niekedy v živote pokúšala o úpravu telesnej hmotnosti, alebo o tom aspoň uvažovala. Rovnako tak väčšina z nás svojím snažením získala praktickú skúsenosť a zistila, že dokázať zredukovať telesnú hmotnosť nie je vôbec jednoduché a asi ešte ťažšie je zredukovanú hmotnosť udržať. Každý, kdo sa pre redukciu hmotnosti rozhodne, musí sa v prvom rade psychicky pripraviť na to, že prvé výsledky sa začnú dostavovať až po určitom čase a k ich dosiahnutiu je potrebné vynaložiť veľké úsilie a byť patrične vytrvalý. Ďalej je nutné si uvedomiť, že „rozumná“ redukcia hmotnosti by sa mala pohybovať okolo 2 kg za mesiac. Pri vyšších úbytkoch si stratu tuku organizmus pamätá a snaží sa ho rýchlo doplniť. Behom redukčnej diéty je nutné mať neustále na pamäti, že nesprávnou diétou si možno privodiť závažné zdravotné problémy, od porúch metabolizmu až po psychické poruchy (mentálna anorexie, bulímia).

V praxi takmer všetky redukčné diéty využívajú princíp obmedzenia energetického príjmu a pre zvýšenie efektu sa často pridávajú vhodné telesné aktivity pre zvýšenie energetického výdaja. Pokiaľ je obmedzenie energetického príjmu na stále rovnakej úrovni, dochádza približne po dvoch týždňoch k tomu, že organizmus sa metabolicky prispôsobí a začne chybajúcu energiu šetriť. Táto úspora môže činiť až 30 %, takže i pri obmedzení energetického príjmu sa pri dlhšie trvajúcej diéte nechudne. Naopak po ukončení diéty a návratu k pôvodnej strave sa začne rýchlo priberať.

Osvedčený diétny program pre spaľovanie podkožného tuku

Radi by sme Vám predstavili diétny program pre spaľovanie podkožného tuku, ktorý bol mnohokrát overený v praxi a možno s ním dosiahnúť požadovaného efektu bez nepríjemného hladovania. Pri dodržaní nasledujúceho postupu, vhodnej skladbe jedálnička a použití odporučených výživových doplnov možno dosiahnúť zníženie hmotnosti o 3 kg až 8 kg za mesiac.

Diétny program sa skladá z troch fáz podľa skladby potravy:

1. fáza – postupné znižovanie príjmu sacharidov. Je nutné si uvedomiť, že ľudský organizmus funguje s určitou zotrvačnosťou a na každú plánovanú zmenu je ho treba pripraviť. Preto je dôležité pred druhou, najdôležitejšou fázou diétneho programu postupne obmedziť príjem sacharidov (uhľohydrátov).

2. fáza – vychádza z toho, že pre ľudský organizmus sú ako najrýchlejší zdroj energie, ktorú neustále potrebuje ku svojmu fungovaniu, sacharidy. Sacharidy (uhľohydráty) dokáže organizmus pomerne rýchlo premeniť na energiu. Pokiaľ tento zdroj sacharidov organizmus nemá, alebo má len v obmedzenej miere, začína používať ako zdroj energie podkožný tuk. Až na celkom poslednom mieste sú ako zdroj energie bielkoviny. Pretože sú bielkoviny pre ľudský organizmus pomerne ťažko stráviteľné a získanie energie z nich je dosť náročné, zameriava sa organizmus najprv na podkožný tuk. K tomu, aby organizmus začal využívať podkožný tuk ako zdroj energie, musíme navodiť v organizme nedostatok glukózy (krvný cukor) v krvi. Tohto nedostatku docielime tým, že na určitú dobu (obvykle na 2 dni, prípadne i na 3 dni) maximálne obmedzíme príjem sacharidov (uhľohydrátov) zo stravy. Konkrétne to znamená vyradiť zo stravy všetky obilniny, vrátane ryže, múky, cestovín, vylúčiť zemiaky, ovocie, niektoré druhy zeleniny, všetky sladké nápoje a pokrmy, alkohol. V praxi to teda znamená, že po dobu 2 dní sa konzumujú len bielkoviny a „zelená“ zelenina. Konkrétne možno konzumovať takmer bez obmedzenia všetko chudé mäso, sójové mäso, vajcia, nesladené tvarohy a jogurty, čerstvé a nízkotučné syry. Vhodná je vštká „zelená“ zelenina ako sú uhorky, špenát, šalát, kapusta, čínska kapusta, fazuľky, rúžičková kapusta.

V tejto fáze sa môže organizmus dostávať do stavov tzv. hypoglykémie, teda nedostatku glukózy v krvi. Tento stav sa môže prejaviť bolesťami hlavy, pocitom slabosti alebo únavy, podráždenosťou apod.

Táto fáza je v diétnom programe najdôležitejšia, lebo pri nej s ohľadom na nedostatok príijmu sacharidov, siahá organizmus po vlastných zásobách energie, teda po podkožnom tuku.

3. fáza – po ukončení druhej fázy, kedy mal organizmus minimálny, dokonca takmer žiadny prísun sacharidov a ako zdroj energie používal (spaľoval) podkožný tuk, je nutné opätovne, avšak pozvoľne sa vrátiť k príjmu sacharidov.

Na začiatku diétneho programu odporúčame nastaviť diétny program následovne:

 • od pondelka do stredy fáza č. 1 (postupné znižovanie príjmu sacharidov)
 • vo štvrtok fáza č. 2 – vylúčenie sacharidov zo stravy
 • od piatku do nedele fáza č. 3 – pozvoľné/rozumné zvyšovanie príjmu sacharidov.
 • Potom možno prejsť na režim:
  • pondelok a utorok fáza č. 1
  • streda a štvrtok fáza č. 2
  • od piatku do nedeľa fáza č. 3

V prípade, že je stav hypoglykémie znášaný dobre, možno fázu č. 3 predĺžiť. Program potom vyzerá následovne:

 • pondelok a utorok fáza č. 1
 • streda až piatok fáza č. 2
 • sobota a nedeľa fáze č. 3

Dôležité upozornenie, trvanie fáze č. 2 by nikdy nemalo byť dlhšie než 2 dni, prípadne 3 dni. Pokiaľ by hypoglykémie trvala dlhšie, mohol by organizmus začať obmedzovať produkciu inzulínu, ktorý je nevyhnutný pre štiepenie sacharidov.

Pre zvýšenie efektívnosti diétneho programu odporúčame nami vyrábané výživové doplnky:

Carnitin cps.

Vhodné užívať behom všetkých troch fáz diétneho programu

Kapslovaný carnitin, vhodné balenie, ktoré môže být stále „pri ruke“.

 

 

 

Carnitin tekutý

Vhodné užívať behom všetkých troch fáz diétneho programu

Obľúbená forma carnitinu.

 

 

 

Slimetta tabs.

Vhodné užívať behom všetkých troch fáz diétneho programu

Tabletky pre redukčné diéty, inhibítory (blokátory) vstrebávania cukrov a tukov.

 

 

 

Synefrin+niacin tabl.

Vhodné užívať behom všetkýh troch fáz diétneho programu

Synefrin je prírodná látka, získana z citrusových plodov, napomáhá spaľovaniu tukov.

 

 

 

Pyruvate Ca cps.

Vhodné užívať behom všetkých troch fáz diétneho programu

Pyruvate je veľmi účinný spaľovač podkožného tuku.

 

 

 

Fibretta Plus tbl.

Vhodné užívať behom 1. a 3. fázy diétneho programu

Tablety Fibretta Plus sú vlákninové tabletky, používajú sa k dosiahnutiu pocitu sýtosti a k úprave trávenia.

 

 

 

Slimetta puree

Vhodné užívať behom 1. a 3. fázy diétneho programu

Slimetta puree je instantná vysokovlákninová kaša, vhodná pri redukčných diétach pre navodenie pocitu sýtosti a možno použiť ako náhradu jedného denného jedla.

 

 

 

Slimetta drink

Vhodné užívať behom 1. a 3. fázy diétneho programu

Slimetta drink slúži ako zdroj dôležitých živin, vhodná pri redukčných diétach a rekreačnom športe.

 

 

 

Chlebová zmes Slimetta

Vhodné užívať behom 1. a 3. fázy diétneho programu

Prášková zmes pre domácu prípravu vysokovlákninového chleba. Vhodný doplnok pre redukčné diéty.

 

 

 

Recovital tbl.

Vhodné užívať behom všetkých troch fáz diétneho programu

Multivitamínové tabletky, vhodné pre širokú populáciu ako doplnok najdôležitejších vitamínov.

 

 

 

MCT olej

Vhodné užívať behom všetkých troch fáz diétneho programu

Rastlinný olej, extrahovaný z vybraných druhov rastlín. Vďaka strednej dlžke retazcov mastných kyselín je vhodný pri redukčných diétach, napomáha spaľovaniu podkožného tuku.

 

 

 

Dôležité zásady pri redukčnej diéte:

1. buďte trpezlivý a diétny program začínajte postupne, aby mal organizmus čas sa „úspornému“ programu prispôsobiť.

2. upravte fyzické aktivity a príjem bielkovín tak, aby odpovedali Vami požadovanému efektu. Pokiaľ chcete „nahradiť“ tukovú hmotu svalovou, potom musíte vykonávať dostatok pohybovej aktivity a zároveň musíte telu dodávať dostatok kvalitných bielkovín, ktoré sú nevyhnutné pre rast svalovej hmoty.Pokiaľ sa však chcete zbaviť podkožného tuku a je pre Vás nežiaduci rast svalovej hmoty, potom je treba vykonávať primeranú telesnú aktivitu a zároveň prijímať bielkoviny v bežných objemoch.

3. po dosiahnutí požadovanej hmotnosti je nutné zabrániť tzv. jo-jo efektu. Ideálne je i naďalej pokračovať v obmedzenom diétnom programe alebo odskúšaný diétny program použit napr. jeden týždeň v mesiaci.

Copyright © NUTRISTAR s.r.o., Starochuchelská 29/6, Praha 5


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

imgQrcUFe11 imgZkKkoKIO6i img26.06.2016 09:47
imgyTic0DiV imgRPfc11oKur img26.06.2016 01:30